NAUČNÁ ZEMĚDĚLSKÁ STEZKA

Na praxi si nehrajeme, my ji skutečně děláme!

Naučná zemědělská stezka slouží především žákům zemědělských vzdělávacích oborů naší školy – budoucím farmářům a agropodnikatelům, kteří se tu učí nejen poznávat, ale i vysévat, sázet, ošetřovat a sklízet nejrůznější plodiny. Mimo to ji mohou využívat i mateřské a základní školy ze širokého okolí. Děti se tu dozvědí nejen to, jak rostliny vypadají a jak se pěstují, ale z některých mohou vidět i výrobky, dokonce je i ochutnat. Stezka je tematicky rozdělená na čtyři částí – na záhony s polními plodinami, vinici, chmelnici a ovocný sad.

Na ukázkových záhonech každoročně vyséváme a vysazujeme skoro třicet druhů polních plodin od tradičních, jako jsou brambory, pšenice, hrách, kukuřice, len nebo řepka, až po „nové“ a v Čechách zatím nepříliš rozšířené „superpotraviny“ jako je laskavec nebo merlík chilský.

Malá vinice je osázena padesáti rostlinami vinné révy ve dvou odrůdách – bílá Bianca a modrý Merlot. Žáci se na ní učí provádět řez révy, okopávat, přihnojovat, vyštipovat nebo vyvazovat výhony a samozřejmě i správně sklízet zralé hrozny.

Na chmelnici každý rok na jaře vztyčujeme devět tenkých, sedm metrů dlouhých smrkových kůlů – jeden ke každé chmelové „babce“. Po nich se v květnu začnou ovíjet chmelové révy, které začátkem prázdnin dosáhnou vrcholu kůlů a obalí se hrozny „zeleného zlata“, tedy samičích chmelových šišek. Pěstujeme Žatecký poloraný červeňák, což je velmi jemný aromatický chmel, ze kterého se v Čechách i ve světě vyrábí pivo nejvyšší kvality. Na konci prázdnin voňavé chmelové šišky sklidíme a v Zámeckém pivovaru Frýdlant nám z něj uvaří vynikající školní pivo, které se pod názvy Čeledín a Hospodář čepuje na propagačních akcích školy nebo slouží, stočené v lahvích s umělecky ztvárněnou etiketou, jako dárek pro sociální partnery školy.

V nejspodnější části naučné stezky roste ovocný sad. V něm pěstujeme všechny skupiny ovocných dřevin – jádroviny, peckoviny, skořápkoviny i drobné ovoce. Podobně jako u zemědělských plodin se tu žáci i ostatní návštěvníci seznamují s běžnými druhy, které najdete téměř v každé větší zahradě, jako je jabloň, hrušeň, třešeň nebo rybíz. Zkrátka v našem ovocném sadu je neustále nejen co dělat (prořezávat, okopávat, probírat plody, přihnojovat, tvarovat), ale od konce června až do začátku zimy i co ochutnávat.

Frýdlantský Hospodář 12 / Frýdlantský Čeledín 11

Školní pivo

Ze školní  chmelnice se  vaří vedle 12°Hospodáře i 11°Čeledín. Každoročně na konci letních prázdnin v prostoru naučné zemědělské stezky naší školy probíhá sklizeň chmele. Vedle zástupců školy a Zámeckého pivovaru Frýdlant nechybí ani starosta města Frýdlant. Z odrůdy poloraný Žatecký červeňák, vzrostlé okolo devíti dřevěných kůlů, nechá škola díky Zámeckému pivovaru Frýdlant uvařit školní pivo.

Zemědělská mechanizace

Modernizujeme zemědělskou mechanizaci

Škola se dlouhodobě snaží posílit výuku žáků, a to tak, že jim vštěpuje nejrůznější znalosti a dovednosti, které jsou uplatnitelné v praktickém životě a rozvíjejí samostatné logické myšlení a schopnosti. V rámci projektu Centra Odborné Přípravy byly pořízeny moderní zemědělské stroje, pomocí nichž škola umožňuje svým žákům získat praktické zkušenosti související s obsluhou a manipulací s těmito stroji a zařízeními.
Všechny pořízené stroje se připojují za traktor a jsou využívány jako praktická názorná učební pomůcka při výuce v oborech školy a slouží pro zlepšení praktické výuky žáků.

Zemědělské vybavení

NABÍZÍME VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY PRO ZÁKLADNÍ ŠKOLY

Projektové dny pro ZŠ

Hlavním cílem je realizace projektových dnů jakožto běžného prostředku výuky, který je jedinečný svými možnostmi na základě propojování předmětů a cíleným rozvojem dovedností žáků. Tento způsob výuky je ideální pro žáky I. i II. stupně ZŠ. Celkově navštívilo od otevření Naučné zemědělské stezky projektové dny více než 2.000 žáků základních škol z Libereckého kraje.

Horninová expozice

Bylinková expozice