METEOSTANICE

Meteorologická stanice

Střední škola hospodářská a lesnická uvedla 5. 6. 2014 do provozu automatickou meteorologickou stanici. Stanice měří teplotu vzduchu, přízemní teplotu vzduchu, vlhkost vzduchu, rychlost a směr větru, srážky, tlak vzduchu, teplotu půdy v hloubkách 10, 20, 50 a 100 cm. Stanice je plně kompatibilní s automatickými stanicemi v dobrovolnické síti ČHMÚ. Data stanice Frýdlant jsou v „on-line“ režimu přenášena do sběrného centra na pobočce ČHMÚ v Ústí nad Labem a následně importována do klimatologické databáze ČHMÚ.

Poloha: 50o55´311″N, 15o5´722″E
Nadmořská výška: 336 m
Provozovatel: Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant
Odpovědná osoba: Ing. Miroslav Kudrna
Správa dat: Ing. Miroslav Novotný

Aktuální hodnoty

Bolidová stanice

Průlety jasných meteorů označovaných jako bolidy umí zachytit nová kamera, která se nachází v areálu Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu na Liberecku. V České republice je tak v současnosti 15 bolidových stanic, frýdlantská je nejsevernější a pokrývá i oblast Polska. Speciální kamera se stala součástí takzvané Evropské bolidové sítě, která čítá 35 stanic. Na pozemku školy ji instaloval Astronomický ústav Akademie věd. Díky údajům ze stanic umí astronomové určit hmotnost tělesa i dráhu letu bolidu. Z ní pak zjistí například místo ve sluneční soustavě, odkud meteor pochází, a ve výjimečných případech i určí, kdy se bolid vypaří v atmosféře jen zčásti a jeho zbytek dopadne na zem jako meteorit, i místo jeho dopadu.

Tabulka měření

Historie hodnot meteorologických prvků naměřených naší stanicí. Po kliknutí na odkaz se objeví tabulka s vodorovným a svislým posuvníkem. Rolujte na požadované datum a hledaný údaj.

Aktuální graf sledovaných hodnot

Data ke stažení zde